Raispur, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AASFT9976G1Z2
Call 08043855831 85% Response Rate
Send Enquiry
| Operation Mode | Automatic |
| Disposable/ Reusable | Disposable |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | BARD Medical |
| Portable | Yes |
| Length | 5 cm, 10 cm, 15 cm |
Additional Information:
View Complete details
| Size | 16 Gauge |
| Usage/Application | Hospital |
| Model Name/Number | 1816MSK |
| Brand | Bard Mission |
| Diameter | 25mm |
| Material | Plastic |
| Type | single use |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Operation Mode | Automatic |
| Disposable/ Reusable | Disposable |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | BARD Medical |
| Model Name/Number | 18*16 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Size/Dimension | 20-28mm |
| Usage/Application | HOSPITAL |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Argon |
| Packaging | Box |
The Option™ ELITE retrievable vena cava filter protects against recurrent pulmonary embolism (PE). It can be retrieved or remain implanted depending on whether the patient needs short-term or long-term PE protection. With over ten years of positive, consistent and proven clinical performance, the Option™ ELITE filter has a unique anchoring system that makes retrievals easier. The Option™ ELITE is cleared for delivery using a standard or over-the-wire technique via jugular, femoral, antecubital, or popliteal access.
Additional Information:
View Complete details
| Size | Medium |
| Material | Silicone |
| Shape | Curved |
| Type | Urethral |
| Application | Hospital |
| Packaging Type | one box |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Type | Straight Shank |
| Material | Carbide Tipped |
| Size | 0-2 mm |
| Length | 0-30 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details