Raispur, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AASFT9976G1Z2
Call 08043855831 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Model Name/Number | EGIAUXL |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Covidien |
| Color | White |
| Dimension | 12 mm |
| Packing Type | Box |
View Complete details
| Usage/Application | Hospital |
| Display Type | Digital |
| Size/Dimension | 5mm |
| Material | Plastic |
| Brand | Medtronic |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
One portfolio of sealer/dividers with many applications to meet your needs in the OR.
For specialties including:3
The new nonstick nano-coating on the jaws has raised the bar for LigaSure™ technology. Benefits that stick. And jaws that don’t.
Compared to our uncoated legacy device, the nonstick coating on LigaSure™ blunt tip devices:
Fewer interruptions mean greater efficiency. And that translates to better performance — for you and your patients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Staple Size | 60mm |
| Model Name/Number | EGIA60AMT |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Covidien |
| Thickness | 60mm |
| Usage & Application | Hospital |
| Packing Type | Box |
| Box Contains | 6 Pieces |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Staple Size | 35 W |
| Model Name/Number | 059037 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Covidien |
| Color | White |
| Handle Type | Pistol Grip Handle |
| Usage/Application | Hospital |
| Power | 35 W |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Diameter | 25 mm |
| Brand | Covidien |
| Staple Size | 25 mm |
| Disposable | Yes |
| Product Code | EEA25 |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Circular Stapler |
| Use | Hospital |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Staple Size | 4.5 mm |
| Model Name/Number | EEA33 |
| Brand | Covidien |
| Diameter | 33 mm |
| Disposable | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Circular Stapler |
| Use | Hospital |
| Handle Type | Squeeze |
| Open Height | 4.8 mm |
| Staple Technology | DST Series |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 PIECE
| Staple Size | 35 W |
| Model Name/Number | Appose |
| Material | Plastic |
| Brand | Covidien |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Tube Shaft Style | Cuffed |
| Neck Flange | Straight |
| Tube Length | 6 mm |
| Brand | covidien |
| Model Name/Number | 6FEN |
| Material | Silicon |
| Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details