Raispur, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AASFT9976G1Z2
Call 08043855831 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | PTCA |
| Shape of Distal Tip | Straight Tip |
| Type | Central Venous |
| Size | Extra-Large |
| Application | Hospital |
| Length | 190 cm |
| Packaging Type | Packet |
ASAHI Gaia Series (First, Second, Third). ACT ONE technology improves tip durability to treat multiple vessels. ASAHI Coronary Guide Wires. INTEGRATION
K171933. Trade/Device Name: ASAHI PTCA Guide Wires (ASAHI Gaia First, Gaia Second, Gaia Third;. ASAHI Fielder XT; ASAHI Fielder XT-A, Fielder XT-RGood choice for the need of high penetration while maintaining torqueability. Chronic Total Occlusion indicated. Guide wire with ACT ONE and low tip load to improve deflection and torqueability.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Piece
| Material | PTCA |
| Model Name/Number | Rinato |
| Length | 3mm |
| Packaging Type | PROPER PACKING |
| Brand | Asahi |
| Maximum Outer Diameter | 00.36mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Size | 6 Fr |
| Material | Rubber |
| Shape | Curved |
| Application | Hospital |
| Packaging Type | 1BOX 5PCS |
| Brand | Ashai |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Material | PTCA |
| Size | 6 Fr |
| Shape | Curved |
| Application | Hospital |
| Shape of Distal Tip | Straight Tip |
| Customisation | Not Customised |
View Complete details
| Material | PTCA |
| Shape | Curved |
| Application | Hospital |
| Shape of Distal Tip | Straight Tip |
| Is It Customised | Non Customisation |
| Customisation | Not Customised |
| Disposable | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Disposables | Yes |
| Brand | Asahi |
View Complete details
| Size | 6 Fr |
| Material | Silicone |
| Shape | Curved |
| Application | Hospital |
| Is It Customised | Non Customisation |
| I Deal In | New Only |
| Disposable | Yes |
View Complete details
| Size | 6 Fr |
| Material | Silicone |
| Shape | Curved |
| Application | Hospital |
| Is It Customised | Non Customisation |
| I Deal In | New Only |
| Disposable | Yes |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Model Name/Number | Fielder XT |
| Material | PTCA |
| Length | 190cm |
| Packaging Type | PROPER PACKING |
| Brand | Asahi |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Piece
| Model Name/Number | AG141002 |
| Material | PTCA |
| Length | 180cm |
| Application | Hospital |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Asahi |
| Guide Wire | Grand Slam |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Material | PTCA |
| Length | 180cm |
| Packaging Type | Box |
| Coating | Drug Coating |
| Tip Radiopacity | 3cm |
| Brand | Asahi |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Model Name/Number | AGP140002 |
| Material | PTCA |
| Length | 190cm |
| Application | Hospital |
| Packaging Type | 1BOX 5PCS |
| Coating | ANGIOGRAPHY |
| Color | White |
| Brand | Asahi |
| Guide Wire | FIELDER XT 190CM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Material | Stainless Steel |
| Tip configuration | Straight Tip |
| Length | 190 CM |
| Coating | HYDROPHILIC* WITH UNCOATED DISTAL TIP Hydrophilic 40 cm - uncoated distal tipHYDROPHILIC |
| Brand | Asahi |
| COUNTRY | THAILAND |
ASAHI PTCA Guide Wires are intended to facilitate the placement of balloon dilation catheters during percutaneous transluminal coronary angioplasty (PTCA) and percutaneous transluminal angioplasty (PTA). The ASAHI PTCA Guide Wires are not to be used in the neurovasculature.
CTO wire designed for intentional wiring. It leverages ACT ONE for 1:1 torque response and greater control as well as a flexible, micro-cone tip for directional control within the CTO body. XTRAND coil structure for increased anti-trapping power in tough lesions.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Material | PTCA |
| Application | Hospital |
| Model Name/Number | 00.36/Tip00.26mm(00.014"/Tip00.010") |
| Packaging Type | Box |
| Item Code | Gaia |
| Cable Length | 180cm |
| Brand | Asahi |
Additional Information:
View Complete details
| Material | PTCA |
| Shape | Curved |
| Application | Hospital |
| Shape of Distal Tip | Straight Tip |
| Is It Customised | Non Customisation |
| Customisation | Not Customised |
| Disposable | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Disposables | Yes |
| Brand | Asahi |
View Complete details
| Material | PTCA |
| Shape | Curved |
| Application | Hospital |
| Shape of Distal Tip | Straight Tip |
| Is It Customised | Non Customisation |
| Customisation | Not Customised |
| Disposable | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Disposables | Yes |
| Brand | Asahi |
View Complete details
| Material | PTCA |
| Length | 180 and 300 cm |
| Packaging Type | Box |
| Coating | Drug Coating |
| Torque Device For | 11 |
| Brand | Asahi |
| Radiopaque jacket | 3 |
Additional Information:
View Complete details